Веднъж вече преживях камъни в бъбреците. Трябва ли да се тревожа, че ще се случи отново?

Д-р София Агнес Уи, специалист по вътрешни болести, споделя:

"Не помня дори колко пъти съм чувала този въпрос в практиката си. Като специалист по вътрешни болести съм лекувала много пациенти с оплаквания от дискомфорт или силни болки в пикочните пътища в резултат на камъни или песъчинки. 

1-(13).jpg

Спокойно, има някои трикове, които може да приложите, за да намалите риска. Първо:

Нека опознаем малко по-добре процеса на формиране на камъните

 

Защо?

Много пъти камъкът в бъбреците се появява и развива без каквито и да било симптоми и след това изведнъж причинява остра болка, висока температура, а може да доведе също до кръв в урината и дори задържане на урина. Съществуват редица процеси, които могат да доведат до образуването на камъни, но причините не са еднакви при всички:

  • Инфекции;
  • Промени в pH на урината (например вследствие на прекомерна консумация на месо или алкохол);
  • Прием на недостатъчно количество течности;
  • Заболявания на бъбреците;
  • Проблеми с други органи;
  • Наследствена обремененост.

Има също и случаи, при които дори приемът на лекарства повишава риска от формирането на камъни.

 

Как?

Каквато и да е основната причина, камъните в бъбреците се формират поради промяна в състава на урината. Колкото повече отпадъчни вещества се натрупват в нея, толкова по-концентрирана става тя. Това води стартиране на процес на кристализиране на неразтворимите съставки в урината. Ако тези кристали (преобладаващи  калциево оксалатни) в урината не се разтворят, от тях се образува камък, който започва да нараства.

 

Какво може да направите, за да предотвратите формирането на друг камък в бъбреците?

 

Както вече от опит знаете, когато се установи, че се е образувал камък в някой от бъбреците, се предписва едно от трите основни вида лечение – с медикаменти стимулиращи изхвърлянето на камъка чрез урината, разбиване на камъка или в някои случаи хирургическа интервенция. Неудобствата биха били далеч по-малко, ако преди появата на такъв проблем, се фокусирате върху проактивна грижа или превенция срещу образуването на камъни.

 

При 30% от хората, които вече са имали камък в бъбреците, проблемът се повтаря в рамките на 10 години. Ето защо, ако и вие сте сред тези хора, обърнете още повече внимание на следните съвети.

 

  • Пийте достатъчно вода, поне 6 – 8 чаши на ден! Благодарение на приема на течности количеството урина достига нужните 2 литра. По този начин се подобрява съставът на урината в пикочните пътища и неразтворимите елементи се изхвърлят от тялото по-бързо. Когато времето е горещо или спортувате или сте на работа, пийте дори повече вода, защото така вероятността от концентрация на урината е по-малка.

 

  • Хранете се правилно! Избягвайте прекомерната консумация на месо (червени, консервирани, дивечови меса). Защо? Защото високите нива на пикочна киселина спомагат за образуването на камъни в бъбреците.

 

  • Приемайте достатъчно (но не прекалено много) калций, най-вече под формата на млечни продукти, за предпочитане обогатени с витамин D. Ниското ниво на калций спомага за образуването на оксалатни камъни.

 

  • Приемайте умерено количество зелени храни с високи нива на оксалат (например спанак, киселец) и не пресолявайте храната си, защото те могат да благоприятстват за образуването на камъни. Винаги следете какви храни купувате и избягвайте продукти с консерванти.

 

  • Поддържайте редовна физическа активност.

 

  • Ако смятате, че имате инфекция на пикочните пътища, посетете лекаря си и започнете лечение възможно най-скоро.

 

  • Осигурете си добра перисталтика със здравословен хранителен режим и физическа активност. По този начин може да помогнете на тялото си да се отърве от вредните вещества възможно най-скоро.

 

Д-р София Агнес Уи, специалист по вътрешни болести

Използвана литература:

 

Cheungpasitporn W, Rossetti S, Friend K, Erickson SB, Lieske JC. Treatment effect, adherence, and safety of high fluid intake for the prevention of incident and recurrent kidney stones: a systematic review and meta-analysis. J Nephrol. 2015 May 29. PMID: 26022722

 

ВСЕКИ 20-ти човек страда от камъни в бъбреците. А ВИЕ?

ВСЕКИ 20-ти човек страда от камъни в бъбреците. А ВИЕ?

Изпитвали ли сте някога щипеща болка в пикочните пътища заради песъчинки? Болял ли ви е кръстът заради камъни в бъбреците? Лошата новина е, че ако сте имали такъв проблем веднъж, шансът за повторна поява е по-голям.
Добрата новина? – има шанс да избегнете повторна проява. Ще ви дадем няколко съвета, към които да се придържате и така да намалите значително риска от камъни в пикочните пътища. Но първо:
Прочети повече
От какво се плаши циститът

От какво се плаши циститът

Интервю с д-р Мажена Панова, завеждащ отделение "Патологична бременност", I АГ болница "Св. София".

Д-р Панова, вярно ли е разпространеното убеждение, че простудата е най-прекият път към цистита?

Прочети повече
Бъбреците на бременната жена работят за двама

Бъбреците на бременната жена работят за двама

Разговаряме с д-р Мажена Панова, завеждащ отделение "Патологична бременност", I АГ болница "Св. София". По принцип около 10% от жените страдат от цистит, а при бременност числото достига до 40-50%.

Прочети повече